تردید

چرا درزمان انجام بعضی امور و  تصمیمات  دچار تردید می شویم و چرا فاقد توان  ترک این تردید در خود ایم؟ به نظر شما این ناشی از مسئله تربیت و شرطی شدگی در ما نیست. اینکه  به ما القاء می شود باید چنین باشیم و نباید چنان باشیم. درحال حاضر آنچه ازعملکرد تربیت درک می شود این است که تربیت، ابزاری است که  انسان را برای تبعیت از قواعد اجتماعی و علمکرد های خاص تمرین و عادت می دهد.
ما به  وسیلۀ  تربیت، آمادۀ انجام عمل در چهارچوبی معین و یا عادت به تفکر در زمینه ای خاص آموزش و تشویق می شویم. اما هنگامی که بنا به هر دلیل تصمیم به خروج از این حریم و قواعد را می گیریم، ناگهان دچار تردید و تشویش می شویم. ما تا زماینکه قادر نباشیم ذهن خود را از این شیوۀ تربیتی و شرطی شدگی که به آن خو گرفته ایم  رها سازیم، مسلمأ از تردید آزاد نخواهیم شد. تردید در حقیقت نوعی اعلام خطر درهنگام عبور از خط  قرمز عادات و شرطی شدگی است. تردید خلاف آزادی است و مانند ترمزی برای مهار و انصراف ما بابت خروج ازچهارچوب است. ما هیچگاه عمیقأ درقبال خود و فرزندان مان احساس مسئولیت نکرده و نمی کنیم، نهایت توجه به کودک،  سن پنج یا شش سالگی است، پس ازاین زمان، این دیگران هستند که درارتباط با کودک قرارمی گیرند، و تصمیم می گیرند با او چگونه رفتار کنند!
خروج ازتردید نیاز به آزادی ذهنی دارد، آزاد از اجبار، تربیت و لزوم آگاهی ازمرکزی که تربیت برآن تأثیردارد(من).
تا زمانیکه  ذهن تحت سلطه فکر و شخصیت است، لزوم تربیت این شخصیت و به فرم درآوردن آن به قالب ارزش های اجتماعی مطرح است. خروج ذهن ازتردید، تنها با رهائی ازچنگ عامل اسارت درونی یعنی(فکر) وپاک بودن ذهن از قالب های رایج اجتماعی میسر و ممکن است.

این نوشته در خود‌شناسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به تردید

  1. بهناز می‌گوید:

    تردیدها به ما خیانت میکنند تا به آنچه میخواهیم نرسیم** شکپیر**تردیدها مارو از گذشت خطر قرمز عادات منصرف میکنند چون دوست ندارند تغییر کنیم و فراتر از عادات پا بذاریم دوست دارند همونی که هستیم باشیم چون کنترل ما براشون راحت تره و تسلط دارند …………میدونید چیه از صبح تاشب هزاران پیام واسه هم میفرستیم که بگیم ما هم هستیم هزاران واژه ی قلمبه سلمبه !!!!که هیچ درکی ازشون نداریم و فقط میگیم اووووووووووووه ! چقده قشنگه!من تازه تازه معنای این جملات رو درک میکنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>