آن هنگام

(اعتیاد ذهنی) به گردآوری هر چیزی، ذهن را فرسوده و تنبل می سازد. چنین عادتی انسان را وابسته به وجود محرکی بیرونی، برای ایجاد رضایت، لذت و امنیت خاطر در خود می گرداند. وجود چنین وابستگی ای ما را از توجه به خود دور و از نعمت درک آنچه در حال جریان است محروم می سازد.

هنگامی که ذهن در اندیشۀ جمع آوردن اطلاعات، ثروت و یا به تملک در آوردن اشیاء مختلف نباشد، ذکاوت و خلاقیت خود را حفظ کرده و در حساس ترین وضعیت درک بسر می برد. ذهن بی تلاطم و خالی از نیاز، کارآمدترین ذهن است.
ذهن فارغ از نیاز و خارج از تناقض در وضعیت سکوت و انسجام در خود به سر می برد. چنین ذهنی فارغ از مزاحمت های همیشگی فکری است . آنچه در این ذهن برقرار و پایدار است، عمل و خلاقیت است، عملی که در لحظه و بدون حضور ناظری به عنوان متفکر (من) صورت می گیرد.

فکر ما هرگز قادر به درک پدیده ها نیست . اگر چه اندیشه به توضیح و شرح حقیقت می پردازد، اما این شرح، متفاوت با جنس حقیقت بوده و شرح تجربه ای کهنه و به اتمام رسیده است. چنین چیزی را نمی توان حقیقت نامید ، حقیقت تنها آن چیزی است که در حال وقوع و جریان است . با توجه به این آگاهی، آنچه به نام حقیقت بیان می گردد، یک رونوشت از تجربه ای در گذشته است که حکم تحریف حقیقت را دارد .

هنگامی که روند تناقض سازی فکری متوقف و سکوت و آرامشی پایدار در ذهن برقرار باشد، نوعی آرامش که حاصل توجه و درک از (خود) است حکم فرما می شود. تجربه ای شگفت انگیز که فکر پر مشغلۀ ما هرگز قادر به ایجاد یا درک آن نخواهد بود.
بروز این حالت بکر، ریشه در ناشناخته داشته و ارتباطی به میزان دانش و تجارب کهنۀ موجود در حافظه انسان ندارد. در این بی حرکتی، چیزی به عنوان نگرانی بابت خواسته های (من) به چشم نمی خورد. حالتی خلاق و درون مایه که در اثر درک کلی از (خود) پدید می آید.

تنها در این سکوت باطنی و توجه به (خود) است که نیازمندی و خواسته های پایان ناپذیر (من) محو و حقیقت جولانگاهی در ذهن ما می یابد.

در آن هنگام مفهوم زنده بودن در ما درک، و با هر لحظه، آغاز و نو می شویم. در پی این اتفاق مبارک، ذهن به جای بندگی و بردگی (من) ، به مشاهدۀ جریان آزاد زندگی در (خود) و بیرون از خود می پردازد !

این نوشته در خود‌شناسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

2 پاسخ به آن هنگام

  1. mirkani می‌گوید:

    موفق باشید.

  2. seyedreza sadri می‌گوید:

    سلام
    در خود شناسی خود فهمیدم که من دیوانه ایی بیش نیستم چه کنم؟ کمک…..!

    البته نظرات شما کمابیش به نظرات و اندیشه های هایدگر نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>