تقوا

معنای دقیق تقوا چیست؟
وقتی صحبت از یک انسان با تقوا می کنیم منظور چیست ؟

هنگامی که از فعالیت های ذهنی خود کاملأ آگاه باشیم، ( نه آگاهی جزئی و تجزیه شده ای که خود را به عنوان مشاهده کننده (من یا مفسر)، و افکارم را به عنوان مشکلی جدا از فکر و خود تصور کنم) متوجه می شویم که فکر بی وقفه مشغول به تشکیل تصاویر ضد و نقیض و ثبت آنها درحافظه است!
فکرخاطره انواع بدبختی و ناکامی ، موفقیت و شادی ، خشونت و آزارها را در حافظه ثبت می کند و مدام آنها را به همراه تفاسیر و بر چسب هائی که به آنها زده در مقابل ذهن ما به نمایش می گذارد. آنچه موجب آشفتگی و ناآرامی روان ما است ، وجود همین تفاسیر و تصاویر ثبت شده اند.

مثلأ فردی در مورد یک تجربۀ جنسی می اندیشد، خود را در آن شرایط مجسم و تصور می کند، او آنقدر این کار را ادامه می دهد تا تمایل و میل شهوی و فشار فکری در او برانگیخته می شود. انگیزه اصلی ما از این کار لذت است. ما در نبود لذت ناچارأ به خاطرۀ لذت پناه می بریم، آیا با وجود این ذهن حریص و طالب لذت می توان تقوا و پرهیزگاری را تجربه کرد.

چنین مکانیزمی موجب ایجاد شهوت و میل خواستن اعم از مال اندوزی، قدرت طلبی، اعمال خشونت و یا کسب افتخارات در انسان می شود. ما با این روش احساس کسی بودن و ایمنی می کنیم.
هنگامی می توان در کیفیت تقوا و عفاف به سربرد که هیچ تصویر و خاطره ای در ذهن ثبت و مرور نشود.( در اینجا منظور امور فیزیکی و مسائل مربوط به تأمین معاش و نیازهای واقعی زندگی نیست. منظور مسائلی است که دغدغه های شخصیتی افراد را تشکیل می دهند.)

چنین ذهنی غیر شرطی، مبرّا، پاک و آزار ناپذیر است . نه آزار می بیند نه آزار می رساند. چنین ذهنی هیچگاه اسیر پیش داوری ها که دشمن اصلی خلاقیت و عشق است نیست. این ذهن حقایق را آنگونه که هستند درک می کند. این خاصیت انسان با تقوا است.
نگرانی ما بابت حفظ و گسترش شخصیت، انرژی روانی ما را تحلیل می برد. ذهنی که به جای حرکت در مدار هستی دائمأ حول محور منافع شخصیت یا (من) بگردد، فردی است تقوا گریز.

با وجود انتشار کتب راهنمای خوشبختی، موفقیت و یا شخصیت برتر داشتن، روز به روز شاهد تزلزل و انحطاط روانی مردم در جوامع گوناگون هستیم.
آیا تا بحال ازخود سؤال کرده اید که چرا مردم یا من و شما با وجود این تلاش ها همچنان احساس اضطراب و تنهائی می کنیم؟
اکنون باید به این نکته اشاره کرد که در امر شناخت، پرهیز از انحراف و تمیز دادن راه از بی راهه مهم تر از شناخت و آگاهی است.(ناگفته نماند که درک و تشخیص انحراف و غیرحقیقی ها خود عین شناخت بوده و دو چیز جدا از هم نیستند).

انسان اسیر(من) بندۀ لذت است.
انسان تنها از طریق آگاهی و توجه به روند و فرایند فکر می تواند جلوی خلق تصاویر متضاد فکری و هم همه های گوش خراش آن را بگیرد نه از طریق ممانعت، مقاومت و یا ریاضت کشیدن !

به ما آموخته نشده که استفاده از فکر در کجا لازم و در کجا زائد است.
زمانی می توان فکر را کنترل کرد که آگاهی کامل در ما شکل گرفته باشد. آگاهی بر مکانیسم خلق تصاویر متضاد و متناقض، ماهیت اندیشه، آگاهی از محدوده عملکرد فکر. اینکه فکر از کجای ذهن و با چه انگیزه ای می جوشد.

هرجا فکر هست تضاد و تناقض و اختلاف شکل می گیرد ، فکر چیزی جدا از تضاد و تناقض نیست.
دقت کنید چگونه زن ها برای کسب لذت و اغناء درونی چگونه مرد ها را استثمار می کنند و سلطه و حاکمیت روانی شان را آنگونه می گستراند.

ویا بر عکس، مردها زن ها را به انگیزه لذت طلبی و تخلیۀ خشم مورد سوء استفاده ها ی گوناگون قرار می دهد ، اگر چه ممکن است این اعمال ظاهرأ در قالب روابطی دوستانه و عاطفی صورت پذیرد! اما پیوسته تصاویر ناخوشایند بر روابط شان سایه افکنده است.
آیا هنگامی که هر فرد به دنبال ارضائ تمایلات و کسب لذت بیشتر باشد واقعأ جائی برای عشق و تقوا باقی می ماند؟

پس بلعخره تقوا چیست ؟
تقوا هنگامی می تواند به طور طبیعی و اصیل محقق گردد که همۀ آن چیزهائی که تقوا نیستند اعم از ریا، جاه طلبی، رقابت، کبر،مقایسه، سلطه جوئی، اسم و رسم داشتن، تظاهر، خود باختگی، خشم و در یک کلام (منیت) در ذهن غایب باشد. تقوا یعنی نبود اندیشۀ منیت در ذهن. تقوا یعنی ذهن منهای تصور (من).

لازمه تقوا درک خود در تمام ابعاد و زوایای ذهنی است که طبیعتأ سخت ترین کار برای هرانسانی است.

انسان جا مانده از فطرت و خو گرفته با لذت، برای اغناء و رضایت دائمی ازخویش، خود را خواسته و ناخواسته در دامهای گوناگون فکری گرفتارمی کند. انسان به دو دلیل تعمدأ خود را در این دامها گرفتار کرده، اول اینکه بهانه ای داشته باشد برای گریز و نماندن با خودش ، دوم اینکه به بهانۀ رهائی از این دام های خود ساخته دائمأ خود را درحالت مشغولیت و عدم مواجهه با خودش نگه دارد.

انسان اسیر فکر برای کاهش رنج تنهائی و توجیه اسارت خود خواسته اش، نامهای پر زرق و برقی براندیشه های خود بر می گزینند، عناوینی مانند روشنفکر، انتلکتوال، با کلاس، زیرک، موفق، عارف مسلک ، …… نامهائی که گر چه دردی از درد باطن انسان دوا نمی کنند اما به هرحال در جامعه به عنوان ارزش مطرح اند و به وجود افراد اعتبار و معنا می دهند!

هنگامی که حقیقت و ناشناخته به جای درک، تصور شوند، آنچه باقی می ماند تصور ماست و این تصور با حقیقت در حال جریان تناقض دارد. مانند تفاوت بین ذات و شخصیت .
انسان اسیر شخصیت خود را با اندیشه هایش همگون می کند ، با این همگون سازی او خود را معنا دار، موجه و محق می بیند. این معنای دقیق انسان خود بین و بی تقوا است .

تقوا یعنی زیستن و سنگ (من) را به سینه نزدن.

این نوشته در خود‌شناسی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

5 پاسخ به تقوا

 1. مهدی می‌گوید:

  سلام وخسته نباشید
  واقعا در حوزه خودشناسی تمام کلمات وحرفات صحیح است وشکی در انها نیست.و میدانیم تنها راه حل حضور ذهن بدون پیش داوری های فکر است.ولی دوست داریم در مورد این بنویسید که چطور به این حالت برسیم .در لحظه چه تمرینی سعی کنیم انجام دهیم؟
  اگر راهنمایی کنید ممنون میشم.
  وایا خودتان به این حالت رسید های ؟

 2. ابوالفضل می‌گوید:

  ای کاش پاسخ دوستان رو شخصی نمیدادید..
  اخه ممکنه سوالهمون یکی باشه.مثل الان..
  چطور میشه به این حالت رسید؟؟؟

 3. مهسا می‌گوید:

  من فکر میکنم انسانی که کار لغو (بیهوده) نکنه با تقوا ترینه حالا شاید شما تو زندگیتون هیچ کار لغوی نکنید ام دقیق تر که بشین میبینین همین که صبح دیر از خواب بیدار میشید پر حرفی میکنید تنبل هستید وقت را به بطالت میگذرونید زندگی که توش تقوا باشه با زندگی که هیچ گناهی نیست فرق میکنه انسان با تقوا تمام حرکاتش مفیده

 4. pirooz می‌گوید:

  با سلام . وتشکر در مورد روشنگری هاتون . پر واضح است که این وبلاگ حرف آخر رو برای اون دسته از کسانی که
  واقعا قصد داشته باشن به حقیقت برسن ودرکی از اون داشته باشن ، گفته و چیزی رو هم از قلم نینداخته ، من از خوندن مطالب شما به این نتیجه رسیدم که ، باید زمانی رو به مراقبه بنشینم. و آنچه از رویدادهایی که در طول روز واسم اتفاق میفته رو بدون قضاوت کردن ، نظاره کنم و هر گاه ذهن میخواد توی اون تفکر غرق بشه یا شروع به خیالپردازیهای بیهوده کنه ، مواظب باشم. نه فکر رو نگهش دارم ، نه بزور بیرونش کنم .و سر انجام یه الگو واسه خودم بسازم که همیشه . باعث توجهم بشه که این مراقبه رو در سرتاسر روز تا هنگام خواب ادامه بدم . آیا روش من روش درستیه ؟

 5. monharef می‌گوید:

  با سلام،

  این مثال شما (اندیشیدن در مورد خاطره جنسی‌) دقیقا یکی‌ از مشکلات من هم هست، البته من دائماً توجه روی تفکرات احساسات و یا اون تصویر دارم ولی‌ همیشه آخرش این طوری می‌شه که کنترل از دستم خارج می‌شه.

  شما در این مطلب گفتین که: ( اکنون باید به این نکته اشاره کرد که در امر شناخت، پرهیز از انحراف و تمیز دادن راه از بی راهه مهم تر از شناخت و آگاهی است.(ناگفته نماند که درک و تشخیص انحراف و غیرحقیقی ها خود عین شناخت بوده و دو چیز جدا از هم نیستند)

  منظور شما از پرهیز از انحراف این هست که با اون افکار مقابله کنیم یا چیز دیگه؟

  منون از جواب شما.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>